KU105022

Bohaterom antykomunistycznego podziemia – na fasadzie Willi Jasny Dom w Warszawie odsłonięto Znak Polski Walczącej

Trwają obchody związane z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który przypada 1 marca. Wczoraj (27 lutego) wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Prezydium Sejmu wzięła udział w inauguracji neonu znaku Polski Walczącej na fasadzie historycznej kamienicy przy ul. Świerszcza 2. Uroczystość ta wpisuje się w tegoroczne obchody związane z upamiętnieniem polskiego, powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

– Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w szczególny sposób skłaniają do refleksji nad tragicznymi wydarzeniami naszej wojennej i powojennej historii. Przywołują pamięć o tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się nowej władzy i do końca pozostali wierni patriotycznym wartościom.– napisał marszałek Marek Kuchciński do uczestników i organizatorów wydarzenia. Podczas uroczystości przy ul. Świerszcza list w jego imieniu odczytała wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska.

***

Willa Jasny Dom to kamienica położona w Warszawie przy ul. Świerszcza 2. Od lutego do października 1945 roku była siedzibą Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego. W jej piwnicach urządzono cele więzienne, a na wyższych kondygnacjach znajdowały się pokoje przesłuchań i biura. Według historyków Instytutu Pamięci Narodowej w okresie istnienia aresztu przeszło przez budynek ponad tysiąc kobiet i mężczyzn, w tym żołnierzy Armii Krajowej. Potwierdzeniem ponurej przeszłości piwnic są zachowane do dziś wyryte na ceglanych ścianach napisy, kalendarze kreskowe oraz drzwi z wyciętymi charakterystycznymi judaszami.

źródło: sejm.pl/zdjęcia: Paweł Kula